Co można jeść na diecie dr Ewy Dąbrowskiej ?
Podstawową zasadą diety dr Ewy Dąbrowskiej jest spożywanie warzyw i owoców o niskiej zawartości cukru, białka i tłuszczu. W ten sposób organizm dostaje mało kalorii i przestawia się na odżywianie wewnętrzne. Dodatkowo otrzymuje sporą dawkę witamin, soli mineralnych i innych fitozwiązków, korzystnie działających na nasz organizm.
Podczas postu dozwolone są następujące produkty:
WARZYWA KORZENIOWE: marchew, seler, pietruszka, pasternak, buraki
WARZYWA KRZYŻOWE zwane inaczej kapustnymi*: kapusta biała, kapusta czerwona, kapusta pekińska, kapusta bok choy, kapusta włoska, brukselka, jarmuż, kalafior, brokuły, kalarepa, brukiew, rzodkiew, rzepa, gorczyca, rzeżucha, rzodkiewka, rukola, rukiew wodna, musztardowiec i inne
ZIELONE WARZYWA LIŚCIASTE nie będące kapustnymi: szpinak, wszystkie rodzaje sałat (np. sałata, rzymska, lodowa, masłowa, dębowa, karbowana) roszponka, mizuna, boćwina, botwinka, portulaka warzywna, natka pietruszki, koperek, bazylia, mięta, kolendra, szałwia, tymianek, rozmaryn, mniszek lekarski, pokrzywa, endywia i inne
WARZYWA CEBULOWE: czosnek, cebula, por, szczypiorek
WARZYWA DYNIOWATE: dynia, ogórki, cukinia, kabaczek
WARZYWA PSIANKOWATE (oprócz ziemniaków)**: papryka, pomidory, bakłażan
A także inne warzywa tj. seler naciowy, cykoria, koper włoski, szparagi, kiełki warzyw dozwolonych w diecie (kiełki lucerny, jarmużu, pora, cebuli, buraków, rzodkiewki)
OWOCE NISKOCUKROWE o niskiem ładunku glikemicznym: m.in. cytryna, jabłka, grejpfruty, owoce jagodowe (min.truskawki, jagody), kiwi. Więcej o owocach w kontekscie postu przeczytacie tu (klik) – bardzo fajnie napisane.
Edit: Tu wpis uzupełniający o owocach !!! (klik)
Warzywa i owoce można jeść surowe, ugotowane i kiszone.
Dania można doprawiać wszystkimi naturalnymi przyprawami. Można używać niewielkie ilości soli nieoczyszczonej, chyba, że ktoś ma nadciśnienie, wtedy sól jest zakazana.
W zależności od tego w jaki sposób ułożone są postne menu, można dostarczyć organizmowi więcej lub mniej witamin, soli mineralnych, polifenoli i innych fitozwiązków.
Warto zatem podczas diety jeść różnorodnie, kolorowo, a z całej puli warzyw i owoców zwracać szczególną uwagę na te o wysokiej gęstości odżywczej, czyli takie, które mają mało kalorii, a jednocześnie są napakowane dużą ilością witamin, minerałów ect.
I tu na pierwszym miejscu znajdują się warzywa zielonoliste, które jak zauważyłam często są pomijane, albo występują w niewielkich ilościach w postnych jadłospisach. A szkoda bo to kopalnia związków przeciwzapalnych, antynowotworowych ect. Można jeść je pod różną postacią (koktajle, surówki ) w dużych ilościach, bo dostarczają niewielkie ilości kalorii, są ubogie w cukier, białko i tłuszcz.
Komponując nasze codzienne postne i menu trzymałam się następujących zasad:
- Jeść różnorodnie i kolorowo.
- Jeść jak najwięcej warzyw zielonolistnych
- Jeść dużo kiełków (są bardzo gęste odżywczo, mają więcej witamin i minerałów niż ich dorosłe formy)
- Do każdego posiłku włączać produkty kiszone
- Codziennie jeść czosnek i inne cebulowate
- Jeść mało owoców niskocukrowych
- Pić dużo płynów – minimum 2 litry
Każdy posiłek przygotowywałam tak, aby zawierał warzywa surowe, gotowane i kiszone. I aby zawsze były w nim warzywa zielonolistne.
Dzień zaczynaliśmy od 1-2 szklanek wody z sokiem z cytryny, potem był, zakwas buraczany, zielony smoothie, a po nich za jakiś czas śniadanie w postaci kolorowego talerza.
Ja, czasami zamiast wody piłam sok z grejpfruta.
Na obiad była zawsze jakaś zupa np. krem z warzyw korzeniowych, a na drugie danie, jakieś duszone/pieczone lub gotowane warzywa (np.leczo, pieczony kalafior, makaron z cukinii), surówka na bazie zielonych liści i innych kolorowych warzyw oraz kiszonka.
Kolacja była podobna do II dania, złożona z innych warzyw.
Czasami jedliśmy pieczone jabłko, kawałek arbuza, garść owoców jagodowych, grejpfruta.
Między posiłkami piliśmy dużo wody, zakwas buraczany, sok z kiszonych ogórków lub kapusty, zielone koktajle.
Dodatkowe informacje:
*Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą spotkać się z informacjami, że powinny unikać warzyw krzyżowych. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda. Osoby takie mogą jeść takie warzywa, ale lekko podgotowane lub na surowo, ale nie więcej niż 1 kg dziennie [1,] [2,]. Ponadto należy zadbać o prawidłową podaż jodu w codziennej diecie.
** Warzywa psiankowate powinny z jadłospisu wykluczyć osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, artretyzm, bóle stawów. Warzywa te zawierają glikoalkaloidy – naturalne, toksyczne substancje chemiczne używane przez rośliny m.in. w celu ochrony przed zjedzeniem przez owady i zwierzęta. Ich spożycie wywołuje podrażnienie przewodu pokarmowego, które może prowadzić do nieszczelności jelit i nadmiernego pobudzenia układu immunologicznego. Wykluczenie tych produktów z diety osób z chorobami autoimmunologicznymi, może pomóc wyciszyć aktywność przeciwciał, a co za tym idzie przytłumić objawy choroby.
A jak nam poszedł post ? Ja zrobiłam 3 tygodnie, mąż dwa 🙂 O naszych wrażeniach, przemyśleniach i o tym, dlaczego nie dobrnęliśmy do 42 dni, opiszę w następnym odcinku 🙂
Ja byłam dwa tygodnie na diecie, ale w ośrodku, więc łatwiej 😉 Następnym razem zrobię już w domu. Jak to jest z przyprawami? I czy jest szansa na zbiór przepisów, które zastosowaliście? Pozdrawiam!
Moja mama też była w ośrodku kilka razy i mówi, że z jednej strony łatwiej, ale z drugiej narzekała na monotonne dania. Przyprawy można wsztstkie – majeranek, tymianek, bazylię, pieprz, cynamon, kardamon, lubczyk. oregano. Co do zbioru przepisów to spóbuję zrobić taki 🙂 POzdrawiam.
A co z używaniem olejów np z oliwy, pestek różnych warzyw czy owoców? czy to na pewno takie sensowne i zdrowe spożywać produkty bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach bez ich dodatku? rozumiem, że jak się je tylko warzywa to raczej szybko się chudnie, no ale co potem z powrotem do jakiejś racjonalnej diety? racjonalnej w sensie spożywania również węglowodanów złożonych.
Podczas postu nie można używać żadnych tłuszczów, ani nasion czy orzechów, który ten tłuszcz zawierają w dużej ilości. A tłuszcz jest w każdej roślinie, tylko w różnych ilościach. Nie potrzeba go niewiadomo jak dużo, żeby rozpuściły się w nim witaminy. A jeśli chodzi o powrót do racjonalnego odżywiania to on jest bardzo ważny i najtrudniejszy. Należy po prostu powoli wprowadzać inne zdrowe produkty takie jak kasze, ryż, strączki, awokado ect. Stopniowo zwiększając kaloryczność posiłków. Pisałam o tym w poprzednim wpisie na temat diety dr Dąbrowskiej.
Szczerze powiedziawszy bardzo chętnie przeszłabym na taką dietę, jednak obawiam się, że poniosłabym fiasko podczas powrotu do zwykłej diety.
Ja też bardzo bym poprosiła o taki zbiór przepisów, ponieważ zamierzam w drugiej połowie września przeprowadzić post. Znacznie ułatwiłoby mi to życie 🙂
I z niecierpliwością czekam na wpis o wrażeniach „po”
Pozdrawiam 🙂
Postaram się 🙂
Super 🙂 Dziękuję
Przylaczam sie do postu E,D, czekam na zbior przepisow 🙂 super blog!
Dziękuję. Zbiór przepisów jest w trakcie przygotowań. Proszę o jeszcze chwilę cierpliwości 🙂
No właśnie, dlaczego nie dobrnęliście do 42 dni? Czekam na kolejny odcinek z tej serii 🙂
Madzia, będzie już niebawem. Dzięki za przypomnienie. Ściskam
Kochana, a będzie jeszcze jakiś wpis o diecie dr Dąbrowskiej? Tak bardzo czekam na zbiór przepisów, no i dlaczego przygoda z dietą zakończyła się u Was po 42 dniach 🙂
Ach będzie. Przepraszam za zwłokę. Wiem, że czekacie na ten wpis. Będzie napewno.
Dziękuję 🙂
Bardzo ciekawy i motywujący post. Sama przymierzam się do przeprowadzenia postu dr Dąbrowskiej. W porozumieniu z endokrynologiem postanowiłam zrobić sobie 14 dniowy post i jestem ciekawa efektów, zwłaszcza, że jako osoba po całkowitym usunięciu tarczycy muszę przyjmować codziennie leki – pozdrawiam serdecznie 🙂
Hej 🙂 Czy mogłabyś, proszę, opublikować na blogu kolejne przepisy do diety dr Dąbrowskiej? Te zdjęcia wyglądają baaardzo smakowicie! Spróbowałam kilka pomysłów z Twojego ostatniego wpisu „Post dr Dąbrowskiej – jadłospis na 7 dni” i są PRZE-PY-SZNE. Chętnie wypróbowałabym kolejne. Niby prosta sprawa, bo w zasadzie operuje się kilkoma dowolnymi warzywami, ale jakoś nie mam takiego polotu jak Ty 😀
Pozdrawiam!
Cześć 🙂 Cieszę się, że proponowane dania Ci smakują 🙂 Jeśli chodzi o przepisy to na pewno będzie przepis na nadziewane buraki i gołąbki 🙂
O, super!
Mam pytanie: czy w diecie można używać mleka kokosowego?
Nie można niczego, co nie jest wymienione w „dozwolonych warzywach i owocach”
.
Nie, nie można.
Witaj , mam pytanie czy mogę jeść cukinię , jak się ma awokado w tej diecie oraz zdziwił mnie arbuz i truskawki…? jesli można to będę przeszczęśliwa :)))))
Witaj Izo, cukinię można jeść, awokado nie (ma za dużo tłuszczu), arbuz i truskawki można, ale w niedużych ilościach (plaster arbuza, garść truskawek).
Dziękuję za odpowiedź, ale drążę dalej 😉 …bo nie zdążyłam przeczytać książki, a źródła w których szukam są tak rozstrzelone …że Ty wydajesz mi się najlepszą wyrocznią. interesują mnie tez pieczarki które uwielbiam , melon tez mnie zaskoczył… a tu coś zacytuję , co Ty na to ? „Analizując tabele kalorii i wartości odżywczych: 100 g jabłka ma aż 12 WW! Jest wiele innych owoców, które mają mniej cukrów, zatem nadają się do postu. 100 g soku z cytryny – 1,6 WW, 100 g grapefruita – 5,3 WW, 100 g melona – 5,2 WW, 100 g malin – 5,6 WW,… Czytaj więcej »
Iza, pieczarek nie można – mają sporo białka. A o owocach poczytaj tu http://www.dietawarzywnoowocowa.pl/2015/07/jakie-owoce-mozna-jesc-na-diecie.html Ważna jest wielkość porcji. Bardziej dokładny wskaźnik ilości cukru niż indeks glikemiczny to ładunek glikemiczny. O tych dwóch wskaźnikach możesz przeczytać tu https://www.czasnatrenera.pl/czytelnia/indeks-glikemiczny-i-ladunek-glikemiczny.html 🙂
Nie ma, ale to nie znaczy, że nie można go jeść. To warzywo korzenne, niskokaloryczne podobnie jak marchewka czy pietruszka.
witam,
czy w diecie dr Dąbrowskiej dozwolone jest jedzenie zielonego groszku ?
Nie, groszku nie można jeść na tej diecie. Podobnie jak nie można jeść bobu czy fasolki szparagowej. Te warzywa mają za dużo białka.
Magda, arbuza nie wolno, bo ma dużo cukru. Owszem podają w ośrodkach, które prowadzi p. doktor ale w tygodniu WYCHODZENIA z diety. Jagodowe można w bardzo niewielkich ilościach-dekoracyjnych (wg słów dr Dąbrowskiej). Chyba, że ty wiesz lepiej od niej.
Nie jestem mądrzejsza od dr Dabrowskiej 🙂 Moi rodzice od trzech lat jeżdżą do różnych ośrodków dr Dąbrowskiej i pojawiał się tam arbuz i nie było to na tygodniu wychodzenia. W każdym razie zasada jest prosta – nie należy jeść owoców, które podniosą cukier do góry, na tyle, że przerwie się odżywianie wewnętrzne. I tu jest ważna ilość owoców jakie zjemy i tazw. ładunek glikemiczny, który pokazuje ilość węglowodanów w porcji, jest dokładniejszy niżindeks glikemiczny. Więcej można na ten temat przeczytać tu http://www.dietawarzywnoowocowa.pl/2015/07/jakie-owoce-mozna-jesc-na-diecie.html i tu (na samym końcu jest info o arbuzie) http://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/indeks-i-ladunek-glikemiczny
Witam. Kasze, ryże itp dozwolone ??
Podczas diety Dąbrowskiej kasze są zabronione.
Czy można gotować zupy na mięsie czy trzeba na wodzie jak wegeterianie? I jeszcze jedno czy można jeść ryż?
Lepiej gotować na wywarach warzywnych.
Witam, czy dietę dr. Dąbrowskiej mogą stosować osoby z wadą serca i z problemami z ciśnieniem?
czy trzeba liczyc kalorie???
Nie, nie trzeba liczyć kalorii
Wiat a czy można do potraw dodawać mleczko kokosowe ?
Hej a jak jest z warzywami konserwowanymi .
przecież jak ja pracuje ciężko fizycznie to na tej diecie wywrócę się za tydzień .
jakiś cukier musi być . Robiłem kiedyś kopenhaską i po tygodniu się wywracałem a to 700 kcl a tu 400
Jeszcze może o dodatkach takich jak musztardy i chrzan bo na bazie niektórych warzyw np selera . pasternaku i pory można zrobić miksując je sosy podobne do beszamelowych tylko trzeba je czymś przyprawić . skoro tak mało kalorii to jak stosować dietę u pracujących fizycznie . Mam doskonałe przetwory z cukini jako sałatki tarte i dipy z papryki a i mam swoje uprawy ekologiczne ale w przetworach zawsze jest trochę cukru .NIE MOŻNA NA TEJ DIECIE PRZEŻYĆ DWÓCH TYGODNI NA BUDOWIE. Więc jak ją modyfikować ? aktualnie mam wszystko co potrzeba miksery , wyciskarki, grile i myślę jak zacząć ,bo… Czytaj więcej »
A śliwki suszone moza zjeść. No tak pare tylko ? Proszę o szybka odpowiedz .
nie, nie można
Tej diety nie można zmodyfikować. Najlepiej wtedy nie pracować 🙂
Kochana, dziękuje za bardzo przystępny wpis! Mam pytanie, czy grillowane warzywa-np. Bakłażany i cukinie są dozwolone w tej diecie? Lub pieczone, np. Burak?
Witam,
Czy na tej diecie sa dozwolone kielki kozieradki, kielki brokuly, kielki rzodkiewki?
Witam,
Czy na tej diecie sa dozwolone kielki kozieradki, kielki brokuly, kielki rzodkiewki?
Witam, czy mozna jesc musztarde i ketchup oraz pic do cykori mleko ryzowe?
dzień dobry Pani Magdaleno, interesuje mnie kwestia użycia mleka roślinnego w diecie – chciałam jakiegoś użyć w połączeniu z kawą z cykorii. Orientuje się Pani może czy jakiś rodzaj mleka jest dopuszczalny?
Niestety podczas postu nie można użyīć żadnego mleka, gdyż mleka roślinne są na bazie produktów, których nie można wtedy jeść (sojowe, ryżowe, owsiane, kokosowe, migdałowe, żadne z nich się nie nadaje).
Witam,
Czy na poscie można jesc ogorki malosolne. Nigdzie nie ma konkretnej odpowiedzi a fajnie urozmaiciłyby menu
Można jak najbardziej !!! Podobnie zresztą
jak kiszone.
Witam,
Nie mam dojścia do książki a chciałabym zacząć post. Już wiem co można a czego nie można jeść, ale nie rozumiem w jakiej ilości można to wszystko jeść??? ile posiłków dziennie i jakiej wielkości są to dania?
Mario, tu masz jadłóspis na 7 dni https://ammniam.pl/post-dr-dabrowskiej-jadlospis-na-7-dni/. Wielkość każdego dania ustalasz sobie sama, zgodnie z apetytem. Trzeba zjeść tak, żeby czuć się najedzonyma, ale nie przepełnionym. Na zdjęciu masz moje wielkości, które jadłam będąc na poście.
WItaj, ciekawy wpis. Bardzo ładnie zebrane najwazniejsze tematy. Skoro masz juz doswiadczenie czy moglabys doradzic mi w pewnej watpliwosci? Czytałam że na tej diecie take powoinno liczyc sie kcal i nie przzekraczac 700-800 kcal. Czy to prawda i czy tak robiliscie? I jeszze jedno czy mozna pic jedna słabą kawkę? bardzo lubie kawe i naprawde najtrudniej bedzie mi zrezygnowac wlasnie z tej przyjemnosci. dodam,ze kawa mielona,prawdziwa a nie zadne mleczne karki z proszku. Czy masz moze jakies fajne urzadzenie do warzyw? calego ciecia,siekania ,spiralowania itd?
Cześć Karolino. Nie liczyliśmy kalorii będąc na tej diecie. Kawy niestety nie można pić. A jeśli chodzi o urządzenie do warzyw to ja mam krajalnicę i szatkownicę Benriner. Słyszałam też, że fajna jest krajalnica spiralna Severian.
Witam! Czy 7-10 dni postu może przynieść jakiekolwiek korzyści? Jestem dopiero na trzecim dniu a już mam „kryzys ozdrowieńczy” – głównie ból głowy, ogólne osłabienie i dekoncentracja, lekki ból brzucha. Wiem, że to „dobre” oznaki i nie powinny trwać dłużej niż kilka dni, niemniej jednak już wiem, że dłużej jak 10 dni na tej diecie nie dam rady.
Aniu, tak zawsze post przyniesie jakieś korzyści. Więcej na ten temat przeczytasz bezpośrednio u Dr Dąbrowskiej na jej stronie i w książkach. Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie i mam takie pytanie: w związku z tym, że na „Poście” ważne jest aby poziom cukru nie podniósł się do wartości, która przetrwała by odżywianie wewnętrzne, proszę o podanie wartości granicznych glikemii. Jest to dla mnie ważne, ponieważ mam cukrzycę typu drugiego.
Jaki wię poziom cukru przerwie odżywianie wewnętrzne?
Na diecie dr Dąbrowskiej stosowałam czasem minimalne ilości oliwy z oliwek i efekty odchudzające takie same jak bez oliwy:-)
Dieta dr Dąbrowskiej nie jest dietą odchudzającą, ale zdrowotną, odchudzanie to efekt uboczny.
Witam!
Pani Magdo czego nie rozumiem.
Z tego co wiem to dieta dr. Dąbrowskiej nakazuje nie przekraczać 800 kalorii dziennie. Dlaczego więc nie trzeba liczyć kalorii?
Poproszę o przepisy
Czy mozna na poscie jesc nasiona chia i siemie lniane?
Nie, nie można.
Dlaczego fasolka szparagowa odpada? Ma 1,7 g białka w 100g, gdzie szpinak ma tego białka 3g.. więc ja nie kupuje tłumaczenia, że ma za dużo białka
Dorotasmakuje ma fajne przepisy nieczuc glodu