8 powodów dla których warto jeść ziemniaki i przepis na sałatkę ziemniaczaną
Ziemniaki nie cieszą się dobrą sławą. Często mówi się o nich, że są tuczące, bezwartościowe i osoby dbające o linię powinny się ich absolutnie wystrzegać. Nie jest to jednak prawda. A złą opinię ziemniaki zawdzięczają nieodpowiedniemu towarzystwu z którym przeważnie występują. Bez niego, okazuje się, że ziemniaki mogą spokojnie znaleźć się w zdrowym menu, także u tych, którzy chcą zrzucić parę kilo.
Ziemniaki należą do rodziny psiankowatych (Solanaceae) tak jak pomidory, papryka czy bakłażan. Pochodzą z Ameryki Południowej. Do Europy przywieźli je w XVI wieku Hiszpanie i tak powoli rozprzestrzeniały się na cały kontynent. Do Polski dotarły za czasów Jana Sobieskiego, a powszechnie zaczęto uprawiać je wieku XVIII. Od tamtej pory ziemniaki zadomowiły się u nas na dobre. Mamy około 137 odmian ziemniaków, a statystyczny Polak rocznie zjada ich ponad 110 kg.
,
Kuchnia Polska bogata jest w ziemniaczane dania: kluski, placki, babki, kopytka i wiele innych. Niestety przeważnie w daniach tych ziemniaki połączone są z dużą ilością tłuszczu – z masłem, słoniną, mięsem, rafinowanymi olejami, sosami na bazie tłuszczu i białej mąki. Taki zestaw to niezdrowa bomba kaloryczną.
Bez tych dodatków okazuje się, że ziemniaki nie są wcale takie złe, a wręcz przeciwnie, zawierają całkiem sporo cennych składników odżywczych.
Oto 8 powodów dla których warto je jeść.
- Ziemniaki są niskokaloryczne. 100 g ziemniaków to około 50-70 kcal, dla porównania wartość energetyczna jabłka wynosi 54 kcal.
- Stanowią dobre źródło energii. Ziemniaki to warzywa skrobiowe. Skrobia to węglowodan złożony, który stanowi bardzo dobre źródło energii. W naszym organizmie stopniowo i równomiernie rozkłada się ona na glukozę – paliwo dla naszych komórek. Dzięki temu przez dłuższy czas czujemy się syci.
- Są lekkostrawne. To za sprawą skrobi, która podczas obróbki termicznej pęcznieje, rozpada się i powstaje wtedy lekkostrawny kleik skrobiowy. Ziemniaki są świetnym produktem dla dzieci ( można je podawać już od 6 m.ż) i osób starszych. Poleca się je również w przypadku problemów z układem pokarmowym.
- Są źródłem dobrze przyswajalnego białka. Białko w 100g ziemniaków stanowi około 2-4 g. Jest to białko, które zawiera wszystkie 8 aminokwasów egzogennych, czyli takich których nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć i musi pobrać je wraz z pożywieniem. Wartość biologiczna białka ziemniaka jest porównywalna z białkiem soi.
- Są źródłem błonnika. Błonnik poprawia perystaltykę jelit, zwiększa objętość treści pokarmowej dając uczucie sytości, stabilizuje poziom glukozy we krwi i obniża poziom cholesterou. Dzięki błonnikowi ziemniaki pomagają przy zaparciach, kłopotach z trawieniem i biegunkach.
- Są źródłem witamin. Ziemniaki zawierają sporą ilość witaminy C (11-28 mg w 100 g). Najwięcej jest jej w ziemniakach świeżo wykopanych, młodych. Im dłużej ziemniaki są przechowywane, tym zawartość witaminy C spada. Również podczas obróbki termicznej, witamina ta częściowo ulega zniszczeniu, ale proces ten można zminimalizować gotując ziemniaki w mundurkach, najlepiej na parze. Ziemniaki zawierają również witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6),witaminę K, H i PP.
- Są źródłem minerałów. Ziemniaki zawierają potas, magnez, wapń, fosfor, mangan, żelazo, miedź, cynk i jod.
- Są alkaiczne, zasadowe. Pomagają w utrzymaniu odpowiedniego ph w organiźmie.
I co o tym sądzicie ? Prawda, że zalety ziemniaków wyglądają całkiem imponująco ?
Co jeszcze warto wiedzieć o ziemniakach ?
Wybierając ziemniaki należy pamiętać, żeby odrzucać zielone bulwy, gdyż znajduje się w nich szkodliwa dla zdrowia solanina.
Najlepiej gotować je w łupinach na parze, w małej ilości wody lub upiec. Absolutnie nie należy ich moczyć wcześniej przed gotowaniem, bo w ten sposób tracą swoje wartości.
Ziemniaki najlepiej podawać z innymi warzywami – sałatami, pomidorami, papryką, cukinią, bakłażanem, brokułami ect. Można przygotować z nich curry, ziemniaki faszerowane, zapiekanki czy sałatki. Unikać należy ziemniaków smażonych, z dodatkiem tłustych sosów, mięs ect.
Dzisiaj mam dla Was przepis na prostą sałatkę. Bardzo ją lubię. Często dodaję do niej jeszcze jakąś fasolę albo wędzone tofu, dużo zieleniny i obowiązkowo przyprawiam czarnym pieprzem.
Jeśli macie ochotę, zamiast dressingu na bazie awokado, który jest w przepisie, możecie przygotować sos winegret.
Uwielbiam ziemniaki, a Wy ? Jakie są Wasze ulubione ziemniaczane dania ?
[sp_recipe]
Kocham ziemniaki miłością wielką i bardzo mnie cieszy, że zaczynają wracać na salony :))) Sałatkę na pewno wypróbuję, dzięki!
Kasiu, ja też je kocham 🙂
Moje kuchnia bez ziemniaków – nie wyobrażam sobie 😀
a gdy ktoś twierdzi, że ziemniaki są FEEE – podaję przykład diety dr Gersona – która leczy z raka – jej podstawą są m.in ZIEMNIAKI 😀 bo zawierają sporo potasu i roślinnego białka, mało tłuszczu i silnie odkwaszają organizm. Także – do dzieła – gotujmy i jedzmy ziemniaki. Najlepiej te eko – bo wiemy, że nie zawierają chemii 😀
Aniu-dokładnie 🙂 Też nie wyobrażam sobie kuchni bez ziemniaków 🙂
Trochę mi zeszło, ale wreszcie zrobiłam swoją wersję tej sałatki. Pycha! Muszę natomiast powiedzieć, że pomysł na awokado do sosu jest mistrzostwem świata! Wreszcie coś zdrowego zamiast majonezu. Co prawda dziecko stwierdziło, że „jajado jeśt niedobje”, ale wcinało wszystko, na koniec zlizując sos z paluszków 🙂 Następnym razem nie użyję przy niej słowa „awokado” 😉
Kasiu, super cieszę się, że smakowało najmłodszej 🙂 A awokado do dressingów jest ekstra 🙂
A co wysokim indeksem glikemicznym ziemniaków? Uważam, że nie należy tego ignorować, jeśli dbamy o sylwetkę.
Świetny przepis 🙂 Jestem tego samego zdania trzeba jeść ziemniaki, bo to samo zdrowie 🙂 Ale pamiętajmy, żeby nie zalewać ich tłuszczem.