Wegańskie leczo z fasolką szparagową i wędzonym tofu
Przygotowałam dla Was prosty i pyszny przepis na letnie danie – wegańskie leczo z fasolką szparagową i wędzonym tofu. Uwielbiam takie wielowarzywne dania latem. To idealny posiłek na obiad lub kolację.
Wegańskie leczo z fasolką szparagową jest sycące. Stanowi nie tylko smaczne, ale również zdrowe, dobrze skomponowane danie, bogate w warzywa, białko i dobre tłuszcze. Do tego kromka razowego chleba, kasza albo ziemniaki i mamy wszystko czego nam potrzeba.
Lato to fantastyczny czas, aby swoje menu wzbogacić o warzywa, których wciąż jest za mało na naszych talerzach. Teraz to najlepszy moment, aby nad tym popracować. Wystarczy tylko pamiętać, że warzywa powinny stanowić połowę tego co jemy. A więc przygotowując obiad czy kolację nałóżcie sobie połowę talerza warzyw. Mogą być one w postaci sałatki, czy surówki, albo właśnie leczo czy innego gulaszu warzywnego. Do tego dołóżcie białko (1/4 talerza), w postaci porcji tofu, fasoli lub innych strączków (można dodać je go gulaszu lub zrobić z nich kotleciki, klopsy), porcję węglowodanów (1/4 talerza kaszy, ryżu, makaronu, ziemniaków lub pieczywa)
i nieco zdrowych tłuszczy (oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy, nasiona).
W ten oto sposób powstanie idealnie skomponowany posiłek. Proste prawda ?
W lecie o wiele prostsze jest sięganie po sezonowe warzywa i owoce. Korzystajmy z tego na całego, gdyż wybierając takie warzywa i owoce wspieramy polskich rolników i polską gospodarkę, dbamy w ten sposób
o klimat (lokalne produkty mają mniejszy ślad węglowy), a także mamy gwarancję najlepszego smaku, najwyższych wartości odżywczych i najniższych cen.
Warzywa można jeść w przeróżnej formie – surowe, pieczone, gotowane czy smażone. Możliwości jest naprawdę wiele, tak samo jak wiele jest rodzajów warzyw dostępnych w tym cudownym, obfitym czasie.
Po jakie warzywa sięgać w lipcu i sierpniu ? Spójrzcie na poniższą ściągawkę, kalendarz sezonowości polskich warzyw. Kupujcie, gotujcie i jedzcie ze smakiem i na zdrowie. Niech moc polskich warzyw będzie z Wami.
Jeśli przygotujecie to wegańskie leczo z fasolką szparagową to nie zapomnijcie napisać mi czy Wam smakowało. Możecie też pochwalić się nim na Instagramie podpisując hasztagiem #ammniamblog i oznaczając mnie, abym mogła Was znaleźć!
DrukujWegańskie leczo z fasolką szparagową i wędzonym tofu
- Porcja: 4 1x
Składniki
1 duża cebula lub dwie mniejsze,
2 ząbki czosnku np. galicyjskiego,
4 duże czerwone papryki,
350–500 g obranej żółtej fasolki szparagowej,
1 cukinia,
4 duże pomidory,
1 kostka wędzonego tofu,
1ł yżeczka wędzonej papryki,
1 łyżeczka słodkiej papryki,
1/2 łyżeczki ostrej papryki,
1,5 łyżeczki tymianku,
sól i pieprz,
olej rzepakowy.
Przygotowanie
- Fasolkę szparagową ugotować w małej ilości wody lub na parze.
- Do dużego garnka wlać 3-4 łyżki oleju rzepakowego. Cebulę i czosnek drobno posiekać, wrzucić do garnka, posolić i podsmażyć na złoto.
- Następnie dodać pokrojone w cienkie, nie za długie paski papryki i przyprawy (oprócz soli i pieprzu), smażyć na małym ogniu do momentu aż będą miękkie (około 20 minut).
- W połowie smażenia przykryć garnek pokrywką. Gdyby papryka zaczęła się przypalać czy przywierać do dna garnka, należy dodać kilka łyżek wody).
- Gdy papryka będzie miękka, dodać pokrojoną w półplasterki cukinię, wymieszać, przykryć pokrywką i smażyć.
- W tym czasie sparzyć pomidory, obrać je ze skórki i pokroić w drobną kostkę. Wrzucić do garnka gdy zmięknie cukinia.
- Dusić do momentu aż pomidory rozpadną się.
- Tofu pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na złoto, a ugotowaną fasolkę szparagową pokroić na dwie trzy części. Wrzucić do garnka i wymieszać.
- Na koniec leczo przyprawić do smaku solą i pieprzem.
- Leczo jest najlepsze na drugi dzień, gdy wszystkie smaki ładnie się przegryzą.
Notatki
- Tofu możesz zamienić na drobną fasolę lub ciecierzycę. Dodaj wtedy do dania nieco więcej wędzonej papryki.
- W razie potrzeby, dodać więcej przypraw. Można dodać jeszcze oregano.
Słowa kluczowe: papryka, cukinia, fasolka szparagowo, tofu, pomidory
Wpis powstał w ramach kampanii „Moc Polskich Warzyw” promującej polskie warzywa na rynku krajowym. Kluczowym celem kampanii „Moc Polskich Warzyw” jest edukacja konsumentów na temat różnorodności polskich warzyw, ich właściwości zdrowotnych i odżywczych oraz roli w codziennej diecie.
Kampania jest organizowana dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Kampania powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej (ZPPRP) z siedzibą w Potworowie.
Świetny przepis. Leczo to taki must-have na plan letnich obiadów. Nie wpadłabym, by dodać do niego tofu – muszę to koniecznie wypróbować :). Super przypominajka, ta grafika z talerzem! Oby więcej takich postów 🙂
uwielbiam leczo mniam
Ja też 🙂
Danie wygląda naprawdę pysznie i zdrowo, będę musiała koniecznie je wypróbować. Ostatnio w moim nowym rtv – telewizorze widziałam podobny przepis. Muszę w końcu zacząć eksperymentować w kuchni, a nie ciągle gotować to samo.
Super przepis, na pewno go wypróbuję, ponieważ wygląda na bardzo zdrowy. Swoją drogą odkąd miałam remont w kuchni to uwielbiam gotować. Zamówiłam sobie też niedawno wyposażenie szafek kuchennych i nie umiem się doczekać aż mi dojdzie.
Muszę wypróbować ten przepis, ponieważ jestem fanką takich smaków. Kiedyś nie lubiłam gotować, ale odkąd mam nowy sprzęt AGD, który kupiłam w zestawie to uwielbiam eksperymentować w kuchni. Mam nadzieję, że mi wyjdzie.