Kotlety z ciecierzycy
Kacper uwielbia te kotlety. Pochłania je w mgnieniu oka zawsze i wszędzie. Robi się je szybko i świetnie nadają się na piknik. Przepis na nie znalazłam w książce „Rok z makrobiotyką“ Kazimierza Kłodawskiego. Od tamtej pory często goszczą na naszym stole. Czasami robię kotleciki w wersji klasycznej, czasami troszkę modyfikuję przepis, dodając inne przyprawy lub jakieś warzywa, dziś np. dodałam startą marchewkę. Zamiast smażyć, piekę kotlety w piekarniku. To świetna alternatywa dla mięsa. Są przepyszne !
Drukuj
Kotlety z ciecierzycy
Składniki
1 1/2 szklanki ugotowanej i zmielonej ciecierzycy*
1 szklanka ugotowanej i zmielonej kaszy jaglanej
1 starta marchewka 3 łyżki mąki kukurydzianej,
1 zeszklona cebula z czosnkiem,
gałka muszkatałowa do smaku sól
sos shoyu
otręby
oliwa z oliwek
Przygotowanie
1. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, uformować kotleciki, obtoczyć w otrębach i piec w piekarniku w temperaturze 180 ˚C, na blasze posmarowanej delikatnie oliwą, (żeby się nie przykleiły) aż się przyrumienią, (ok. 20 minut).
2. W połowie pieczenia kotleciki przewrócić na drugą stronę.
3. Można też usmażyć je na patelni.
4. Podawać z warzywami.
Notatki
Ciecierzycę moczyć w wodzie z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny ok 8 h. Gotować do miękkości w nowej wodzie z dodatkiem zmielonego kminku. Obrać z łusek i zmielić.
Witam! Zrobilam te kotlety. Niestety wyszly mi bardzo miekkie, ciezko bylo je chwycic do reki bo sie rozpadaly. Niestety nie przypominaly tych ze zdjecia. Co prawda pyszne byly, ale jednak wolalabym by byly takie jak u Pani na zdjeciu:) co moglam zrobic nie tak?
Witam 🙂 Może miała Pani za rzadką kaszę? Może zbyt duże kotleciki? Czy Pani piekła kotleciki w piekarniku, czy smażyła na patelni? Smażąc je należy kłaść kotleciki na rozgrzaną patelnię, na duży ognień, który po chwili zmniejszyć (trzeba tyl uważać, aby się nie spaliły). Piekąc kotleciki, proszę rozgrzać piekarnik góra- dół i włożyć blachę z kotlecikami na jedną z górną poziom piekarnika. Pozdrawiam.
Dziekuje za odpowiedz. PIeklam w piekarniku i mysle ze to nie wina samego pieczenia tylko moze tego ze faktycznie kasza mogla byc za rzadka. Zostala mi ona z dnia poprzedniego gdy popoludniu Kubus jadl kaszke na deser wiec pewnie tu tkwi problem i moze mąki dałam za mało?:) Moj mąż nie lubi ciecierzycy, ale zrobilam mu te kotleciki nie mowiac ze jest w niej cieciorka i zajadał sie:) dziwni Ci faceci:)
Żeby się nie rozpadały wystarczy dodać jajko (jeśli w rodzinie nikt nie ma na nie uczulenia), wtedy nawet mąka kukurydziana nie jest potrzebna. Są pyszne, zwłaszcza maczane w sosie jogurtowym.
przymierzam się do zrobienia tych kotlecików jutro, czy kaszę i ciecierzycę można potraktować blenderem? nie zrobi się z tego koszmarna paćka? nie lubie rozkładać i składać maszynki do mielenia 🙂
Do Tucharzenki: oczywiście, że można potraktować tę parę blenderem. Ważne tylko, aby kasza jaglana, nie była za rzadka i raczej zmiksować najpierw ciecierzycę, a potem jaglaną, nie wszystko na raz.
A sos shoyu do czego? Jako składnik kotletów czy do podania wraz z nimi? Bo nie mam takiego czegoś, ale zrobiłam kotlety bez sosu. I tak są pyyyyszne! 🙂
Do dzieckoziemi: sos shoyu jako składnik kotletów :-), ale można bez 🙂
A jak długo piec te kotleciki i w jakiej temperaturze? (nie wyświetla mi się ta informacja, tekst przepisu jest ucięty)
Wspaniałe! Wczoraj je zrobiłam i faktycznie, potrzeba trochę więcej mąki niż w przepisie, ale to można wyczuć, podczas formowania kotlecików . Pycha!
[…] is here: http://ammniam.dziecisawazne.pl/kotlety-z-ciecierzycy/, but my recipe is a little different because I forgot about a flour and soy sauce… hmmm […]
Witam, chciałabym się spytać ile suchej ciecierzycy należy namoczyć i ugotować oraz kaszy około? I na na ile porcji jest przepis? 🙂
Pozdrawiam, bardzo lubię Pani blog, choć nie mam dzieci, ale odżywiam się wegańsko 😉
Lena, 3/4 szklanki ciecierzycy i 1/2 kaszy jaglanej. Jeśli chodzi o ilość to wychodzi z tego około 8 – 10 kotlecików. Pozdrawiam serdecznie
co to za sos do tych kotletów,czy bez niego lub czym innym mozna zastapic,czy smak będzie inny…?gdzie kupic ten sos shoyu
Doroto, to jest sos sojowy, dostępny w sklepach z zdrową żywnością. Można go pominąć i dodać więcej soli.
A czy ciecierzyca jak i soczewica, mogą być z puszki?
Dominiko, może. Warto takie puszkowane strączkowe dobrze przepłukać pod bierzącą wodą, żeby pozbyć się nadmiaru soli. Pozdrawiam.
Witam,
mam pytanie. Czemu obieramy ciecierzycę z łusek? Czy to konieczne?
Właśnie moje kotlety są w piekarniku, ale dopatrzyłam, że trzeba było zdjąć łuski (czego nie zrobiłam)…
Witam, kotlety przepyszne, nawet sie nie rozpadały (choc kaszy nie blendowalam, tylko cieciorkę), nie dodałam sosu, bo unikam pszenicy, obtoczylam je w jajku i otrebach, bo bez jajka otreby sie troche osypywaly i mam jedno „ale”. Kotlety wyszły dosyc suche. Piekłam je w piekarniku. Co mozna zrobic, zeby byly bardziej wilgotne? Czy jak dodam sos, to beda wilgotniejsze? A moze jakis inny sos?
Lidio, żeby kotlety nie były suche trzeba je tylko chwilę piec, do momentu aż będą gorące.
witam, mam pytanie czy kotlety wyjdą również z surowej ciecierzycy, tylko zmielonej i połączonej z ugotowaną kasza. Czy jest szansa ze upieką się w piekarniku i nie beda surowe ale i zarazem suche na wiór ?
Witam, to najpyszniejsze kotlety jakie w zyciu jadałam. Zakochałam się w soczewicy. Wspaniały przepis. Mam tylko jedno pytanie, z piekarnika nie wychodzą przyrumienione w ogóle. Piekłam przeszło 30 minut i były blade, aczkolwiek chrupiące. Co nalezy zrobić by wyszły tak pieknie przypieczone jak na zdjęciu ? Usmazyć na patelni ? Tego wolałabym uniknąc. Prosze o porade. Pozdrawiam,
Cześć Ula 🙂 Cieszę się, że kotleciki Ci smakowały. Jeśli chodzi o zrumienienie kotlecikóe, to na zdjęciu są usmażone.Żeby wyszły podobne z piekarnika, należy ich wierzch posmarować oliwą. Pozdrawiam serdecznie
czy mozna czyms zastapic kasze jaglana? Tu, gdzie mieszkam jest niestety niedostepna
Nie robiłam tych kotletów z inną kaszą niestety. Można ją ewentualnie pominąć, a dodać więcej cieciorki. Konsystencja kotletów będzienieco inna, ale powinny się udać.
[…] dania głównego. Jest pyszne np. z dodatkiem pieczonych ziemniaków. Do tego można dodać jakieś kotleciki ze strączków, kiszoną kapustę, sałatkę z zielonych liści (np. szpinaku) z sosem winegret i pyszny wiosenny […]
Czym mozna zastapic otreby? Bo ja nie jem glutenu. Czy np platki jaglane moga byc?
Można je po prostu pominąc. Ja często tak robię. Albo można rozgnieść płatki kukurydziane bez cukru i potraktować je jak bułkę. Z płatkami jaglanymi też można spróbować.
Jak długo i w jakiej temperaturze piec?
180 C i piec z każdej strony przez około 10 minut.