Wegański ramen po mojemu
Oto mój przepis na wegański ramen, którego bazą jest bulion grzybowy z naszych polskich suszonych grzybów. Pychotka. Zróbcie i sami się przekonajcie.
Bulion grzybowy najlepiej zrobić sobie dzień wcześniej. Gdy go już mamy, przygotowanie ramenu pójdzie nam sprawnie i szybko. Jak zrobićtaki bulion ? Wystarczy garść suszonych grzybów (około 25-30g) przepłukać pod bieżącą wodą, włożyć do garnka a następnie zalać 3 szklankami wody i odstawić na 8-12 godzin. Następnie postawić garnek na ogień i pod przykryciem gotować aż grzyby będą miękkie (około 30 minut.). Na końcu odcedzić grzyby i bulion gotowy. Grzybów oczywiście nie wyrzucamy, tylko podajemy z ramenem, albo można zrobić z nich jakąś pastę do chleba.
Natomiast jeśli chodzi o dodatki z którymi można podać taki ramen, to oprócz makaronu (miałam akurat genialny makaron jaglany) wybrałam naturalne tofu, kapustę pak choi, którą wcześniej zblanszowałam, zielony groszek, szczypiorek i lekko podprażony sezam. Jeśli macie ochotę możecie wybrać też inne dodatki np. soję edamame, smażone boczniaki czy upieczonego pomidora.
Przyjemnego gotowania. Dajcie znać czy ramen wam smakował. Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielcie się swoimi wrażeniami pisząc komentarz tu na blogu lub w mediach społecznościowych na Facebooku lub Instagramie.
Tymczasem ściskam was i smacznego !
Magda
DrukujWegański ramen po mojemu
- Porcja: 2-3 porcje 1x
Składniki
4–5 dużych pieczarek
2 szklanki bulionu grzybowego
3 duże ząbki czosnku
1 łyżka startego świeżego imbiru
1/2–1 łyżeczka papryki gochugaru
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki oleju sezamowego
4 łyżki oleju rzepakowego
3 szklanki wody
sól
Dodatki:
makaron do ramenu (u mnie jaglany)
blanszowana kapusta pak choi
tofu naturalne
szczypiorek
zielony groszek
lekko podprażony sezam
Przygotowanie
- Pieczarki pokroić w plasterki i podsmażyć na 2 łyżkach oleju rzepakowego. Następnie odstawić na bok.
- Do garnka wlać olej rzepakowy i sezamowy, a po chwili przeciśnięty przez praskę czosnek, imbir oraz paprykę gochugaru. Smażyć około 2-3 minuty.
- Następnie dodać pieczarki i wlać bulion grzybowy oraz 3 szklanki wody.
- Całość zagotować. Na koniec dodać sos sojowy oraz sól do smaku.
- Do miski/talerza włożyć ugotowany makaron, zalać go gorącym bulionem.
- Położyć pozostałe dodatki.
- Na koniec posypać szczypiorkiem i sezamem.
Smacznego !
Notatki
Ps. Zamiast 1 łyżki sosu sojowego można dodać 1 łyżkę jasnej pasty miso.
Słowa kluczowe: wegański ramen
Bulion grzybowy z suszonych grzybów daje niezwykłą głębię smaku, a dodatek makaronu jaglanego, naturalnego tofu i świeżych warzyw takich jak kapusta pak choi i zielony groszek tworzy idealną harmonię
Wygląda apetycznie. Będę musiał skorzystać z tego przepisu. Cieszę się, że jest taki blog.
Przepyszny pomysł na zdrowy obiad! Niedawno miałam pierwszą konsultację online z dietetykiem, który będzie układał mi jadłospis dostosowany do moich problemów zdrowotnych. Mam nadzieję, że znajdą się w nim podobne potrawy.
Twój przepis na wegański ramen wygląda absolutnie pysznie! Uwielbiam pomysł z wykorzystaniem polskich suszonych grzybów jako bazy bulionu – to świetny sposób na dodanie głębokiego smaku i aromatu. To prawda, że przygotowanie bulionu dzień wcześniej to znakomity pomysł, bo można zaoszczędzić czas w kuchni.