Dlaczego zdrowe odżywianie dzieci jest takie ważne?

Jedzenie odgrywa w naszym życiu ważną rolę. Kto z nas nie lubi jeść? Kto nie ma swojego ulubionego dania? Gdyby ktoś wymyślił tabletkę, która mogłaby zastąpić jedzenie, na pewno nie cieszyłby się jej wysokimi wynikami sprzedaży. Jedzenie towarzyszy nam każdego dnia: śniadanie, obiad, deser, kolacja, jakieś przekąski, podczas różnych okazji: Święta, imieniny, wesela, spotkania biznesowe. Kręci się o nim filmy, pisze książki. Widok niektórych dań przywołuje nam wspomnienia, osoby, zdarzenia. Mi na przykład pierogi, które uwielbiam, zawsze będą kojarzyły się z moją babcią Basią, z którą lepiłam te pyszności w nie jedną Wigilię. Natomiast na myśl o tiramisu przypomina mi się pierwsza randka z moim mężem, wtedy jeszcze nieznajomym. Wystarczy syto zastawiony stół, dobre towarzystwo, muzyka i można celebrować życie.

Jedzenie jest jednak przede wszystkim naszym paliwem, dzięki któremu mamy energię i składniki odżywcze konieczne do funkcjonowania naszego organizmu. Nasz stan zdrowia zależy aż w 80% od nas, od naszego stylu życia jaki prowadzimy, w tym w znacznej mierze właśnie od odżywiania. Mimo, że wiele się o tym mówi, niestety często zdarza się, jeszcze, że za nasze choroby i różne problemy zdrowotne obwiniamy geny. Popularne są nadal stwierdzenia: „u mnie w rodzinie wszyscy są otyli, co ja na to poradzę to geny“, czy „mama ma wysoki cholesterol, babcia również, to u nas dziedziczne“. Prawda jest jednak taka, że po rodzinie dziedziczymy nie tyle skłonności do chorób, ile nawyki żywieniowe i przyzwyczajenia, których skutkiem są różne choroby. Występowanie schorzeń takich jak nadwaga, otyłość, miażdżyca, choroby krążenia, nie jest efektem złych genów, ale złego stylu życia, niewłaściwej diety i złych nawyków, które kształtują się już od momentu poczęcia. Zmiana ich w życiu dorosłym ma ograniczony wpływ na stan zdrowia. Z tego właśnie względu, że większość predyspozycji nabywamy na początku naszego życia.

brokul
Dieta niemowląt i małych dzieci ma zatem ogromne znaczenie, jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o ich zdrowiu w dzieciństwie i życiu dorosłym. Dzieci, które są odżywiane zdrowo mają większą odporność, rzadziej chorują i łagodniej przechodzą wszelkie infekcje. Zdrowe odżywianie zapewnia prawidłowy i harmonijny rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny, chroni również przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi (nadciśnieniem, cukrzycą, anemią, próchnicą, otyłością, osteporozą, miażdżycą, a nawet chorobami nowotworowymi).

Jeśli Twoje dziecko często choruje, przeziębia się, warto przyjrzeć się jego diecie.

Artykuł napisany w oparciu o informacje zawarte w książce A, Górniakowskiej, Zdrowy start, Zaprogramuj swoje dziecko na zdrowie. s.13-15.

Spróbuj również

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Magda GembackaekomamaIV urodzinu bloga Am mniam | AmmniamAga Recent comment authors
  Powiadomienia  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aga
Gość

O rety:) W końcu ktoś zwraca uwagę na to, że to nie tendecje genetyczne do tycia czy bycia szczupłym wpływają na dzieci, a nawyki żywieniowe, które są im wpajane! Dzięki Bogu! :)

trackback

[…] zaczęłam pisać bloga umieszczając pierwszy wpis na temat znaczenia zdrowego odżywiania dzieci (klik). Aż wierzyć się nie chce, że od czego czasu minęło już 4 […]

ekomama
Gość

Nie daję mojemu synkowi nic co miało styczność z solą i cukrem… Niestety wiele osób patrzy na mnie z politowaniem. Ile razy usłyszałam “że on i tak będzie cukier jadł kiedyś”, “że nie uchronię go przed tym”. Naprawdę mało ludzi zdaje sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe odżywianie w pierwszych latach życia.

Magda Gembacka
Gość
Magda Gembacka

To prawda. Mimo, że świadomość rośnie to jeszcze mnóstwo ludzi nie ma wiedzy i wciskają dzieciakom przy każdej okazji słodycze i inne śmieci.