Pierogi z makiem i śliwkami
Pierogi z makiem i śliwkami – moja słodka świąteczna propozycja.
Do świąt coraz bliżej 🙂 Trwają przygotowania. Ten czas oczekiwania, jest chyba najpiękniejszy, szczególnie dla dzieci. Kalendarz adwentowy, robienie ozdób na choinkę, szopki, pieczenie pierniczków, ubieranie choinki, świąteczne śpiewy. Piękne, rodzinne chwile.
A gdy nadejdzie już Wigilia i Święta Bożego Narodzenia w naszym domu na świątecznym stole, nie może zabraknąć pierogów 🙂 To danie, które gości u nas nie tylko na święta. Mam jednak do tego dania ogromny sentyment i wspomnienia wspólnego świątecznego gotowania z ukochaną Babcią. Nie mówiąc już o tym, że po prostu szalenie je lubimy 🙂
W tym roku oprócz pierogów z kapustą i ziemniakami, będą też pierogi z makiem i śliwkami. W sam raz na zdrowy, świąteczny deser, zamiast tradycyjnej kutii.
A mak, którego obecność w święta jest obowiązkowa, to samo zdrowie ! Zawiera m.in. dużo wapnia (1266 mg Ca /100 g), witaminy: A, C, E, B3 i błonnik. Dzieciom mak można podawać od 2 roku życia.
DrukujPierogi z makiem i śliwkami
Składniki
Ciasto:
150 g mąki pszennej razowej,
250 g mąki pszennej białej,
gorąca woda.
Farsz:
100 g maku,
300 g suszonych, niesiarkowanych śliwek,
45 g migdałów,
250 ml mleka kokosowego,
1 laska wanilii,
2 łyżeczki cynamonu,
1 łyżeczka zmielonych goździków.
Przygotowanie
- Śliwki i migdały zalać wodą w osobnych miseczkach. Odczekać kilka godzin, aż zmiękną.
- Mak zalać szklanką mleka kokosowego i gotować z przepołowioną wzdłuż laską wanilii przez około 30 minut.
- Następnie zmielić mak, migdały i śliwki. Wszystko razem wymieszać dodać przyprawy i odstawić do lodówki (można nawet na kilka godzin, wtedy wszystko ładnie się przegryzie).
- Z mąki i wody zagnieść miękkie, elastyczne ciasto. Cieńko je rozwałkować i za pomocą szklanki wykrawać krążki.
- Na środek każdego z nich położyć farsz i zlepić brzegi.
- Pierogi wrzucić do lekko osolonej, gotującej się wody. Od momentu gdy wypłyną na wierzch, gotować jeszcze ok. 3 minut. Najlepiej wyjąć z wody jednego pieroga i sprawdzić czy jest ugotowany.
- Podawać z cynamonem i roztopionym masłem, jogurtem naturalnym lub naturalną bitą śmietaną.
Słowa kluczowe: pierogi z makiem i śliwkami
Wiem, że moja Lu zjadłaby pierogi ze wszystkim, tzn z czymkolwiek, w każdej postaci są jej numerem jeden, ale wersja z makiem i suszonymi śliwkami (które w tamtym roku wyjadała z paczki solo) ma szansę zupełnie skraść jej serce:) Moje z resztą też;) Wyglądają ślicznie i muszą smakować wyjątkowo (b. żałuję, że nie jedliśmy takich do tej pory)
czy zamiast mleka kokosowego można użyć zwykłego mleka?
niestety, rzadko u nas gości mleko roślinne 🙁
pozdrawiam cieplutko
Wlasnie wczoraj zrobiłam powidła z Twojego przepisu 🙂 Genialne. Mama stwierdziła, ze najlepsze jakie jadła 🙂 ja jednak dałam 8 łyżeczek kakao bo zależało mi na efekcie śliwki w czekoladzie 🙂
A teraz mam pytania odnośnie pierogów:
– na ile mniej wiecej sztuk to przepis?
– czy orzechy są konieczne?
– czy można je mrozić?
Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam ciepło!
Super. Cieszę się, że powidła smakują 🙂 Jeśli chodzi o te pierogi to wychodzi okołó 50 sztuk. Orzechów w nich nie ma, są migdały, które można zamienić na orzechy. Zamiast nich można dodać nieco ugotowanej kaszy jaglanej, żeby farsz się lepił. Mrozić pewnie można, ale ja nigdy ich nie mroziłam. Pozdrawiam 🙂
Ach, a zawsze traktowałam migdały jako orzechy. Czyli nie uczulają tak jak orzechy?
A pierogów chcę zrobić wiecej na święta bo przy maluchu to różnie z czasem „wolnym” bywa. Na dod.mieszkam jeszcze z cała rodzina (razem już 6osob) wiec tym bardziej muszę od razu hurtowo robic 🙂
Moze na próbę zrobię te 50 😉 bo nigdy nie robiłam pierogów, ale dużo sie pozmieniało od narodzin synka 🙂
Dziękuje za odpowiedź 🙂
Czy można czymś zastąpić(albo pominąć?) mleczko kokosowe?
Może być inne dowolne mleko roślinne.