Ksiażka o zdrowym żywieniu dzieci dr. Joela Fuhrmana

Kilka słów o książce dr. Joela Fuhrmana o zdrowym odżywianiu dzieci, która w końcu doczekała się polskiej edycji.

Ku mojej wielkiej radości na polskim rynku w marcu 2013 pojawiła się książka o zdrowym żywienu dzieci dr. Joela Fuhrmana (którego bardzo cenię)  pt. „Zdrowe dzieciaki. Jak odżywiać dzieci, by były odporne na choroby”. (Desease – Proof Your Child. Feeding Your Kids  Right. ).
Uważam, że to lektura obowiązkowa dla każdego rodzica. Polecam gorąco !

dr_F
Ta książka to kopalnia wiedzy, to mądry i wartościowy przewodnik, który pomaga zrozumieć jak ważna jest dieta najmłodszych i pokazuje jak prawidłowo kształtować zdrowie swoich dzieci.

Autor opierając się na dowodach naukowych i własnym długoletnim doświadczeniu zawodowym uświadamia czytelnika jak kształtuje się zdrowie. Pokazuje jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą dieta krajów wysokorozwiniętych, oparta o produkty zwierzęce (mięso, ryby, nabiał) i produkty wysokoprzetworzone (biała mąka, cukier, oleje rafinowane ect.) z nikłym udziałem warzyw, owoców i innych nieprzetworzonych produktów roślinnych. Pisze o przyczynach chorób nowotworowych; raku piersi, raku prostaty, raku jamy gardłowo-nosowej. Wyjaśnia jak ważnym elementem w prewencji nowotworów, jak również innych chorób cywilizacyjnych tj. cukrzycy, chorób autoimmunologicznych, otyłości, chorób układu krążenia jest właśnie odpowiednia, zdrowa dieta. Dr. Fuhrman uczy jak zapobiegać chorobom wieku dzecięcego takim jak astma, alergie, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), choroby uszu, egzema i inne powszechnie występujące choroby skóry, infekcje układu oddechowego oraz jak leczyć te schorzenia odpowiednią dietą. Pisze o niebezpieczeństwach jakie niesie ze sobą niewłaściwa, nagminna antybiotykoterapia. Uczy jak zdrowo odżywiać dzieci od urodzenia; jak rozszerzać ich dietę; jakich produktów unikać; jak kształtować dobre nawyki żywieniowe.
Książka zawiera wiele praktycznych porad,  ponad 50  zdrowych przepisów kulinarnych oraz przykładowy jadłospis na 10 dni.
Dr Fuhrman napisał tę książkę z myślą o Amerykanach stąd niektóre zalecenia i porady mogą być nie do końca adekwatne dla polskiego czytelnika, ale jest tego naprawdę niewiele.

Gorąco polecam przeczytanie tej książki. Ogromnie buduje ona świadomość tego jak duży wpływ na zdrowie ma dieta. Dostarcza wielu ważnych informacji, o kórych nie mówi się głośno i powszechnie, a szkoda bo są kluczowe dla zachowania zdrowia naszych dzieci i nas samych.

Joel_print_blue_shirt_2-2011Dr Joel Fuhrman– dyplomowany lekarz rodzinny, badacz, czołowy ekspert medycyny żywienia, profilaktyki i odwracania procesów chorobowych o międzynarodowym uznaniu. Twórca skali ANDI. Prywatnie mąż i ojciec czworga dzieci.
Więcej informacji tu.

Spróbuj również