Napar z imbiru – remedium na przeziębienie i nie tylko !
W sezonie jesienno-zimowym, gdy łatwo o przeziębienie, warto mieć pod ręką napar z imbiru. Na jego bazie można przygotowywać imbirowe napoje, które nie tylko rozgrzeją nasz organizm, ale również mogą zatrzymać infekcję lub złagodzić jej przebieg. Takie napoje przydadzą się również przy innych dolegliwościach, dowiedzcie się jakich.
Właściwości imbiru
Imbir to roślina znana i stosowana przez człowieka od tysiący lat. To nie tylko wspaniała przyprawa, która wzbogaca smak wielu dań, ale również świetne, naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Imbir doskonale rozgrzewa, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antywirusowo. Dzięki tym właściwościom m.in. pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, łagodzi bóle gardła, migreny, bóle menstruacyjne i reumatyczne, a także bóle mięśni wywołane wysiłkiem fizycznym. Imbir zapobiega nudnościom i wymiotom u kobiet w ciaży. Może być również pomocny przy niestrawności.
Imbirowy napar
Aby skorzystać z dobrodziejstw tej roślny można przygotować z niej napar i na jego bazie robić imbirowe napoje, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy łatwo o przeziębienie, a nasz organizm potrzebuje się rozgrzać. Ja właśnie wtedy najczęściej robię taki napar. Lubię pić go rano, zaraz po przebudzeniu, albo gdy wracam zmarznięta do domu. No i oczywiście, wtedy jak tylko zauważam pierwsze symptomy przeziębienia. Taki napój podaję też dzieciom i mężowi.
Jak zrobić napar, napój i shota ?
Napar z imbiru robi się bardzo prosto. Wystarczy obrać go ze skórki, zetrzeć na tarce o małych oczkach, włożyć do słoika, zalać wrzątkiem i odstawić do momentu aż nabierze mocy. Gotowy, intensywny napar można rozcieńczyć ciepłą wodą, dolać sok z cytryny, limonki, pomarańczy lub malin, dodać do smaku odrobinę dobrej jakości miodu, syropu klonowego czy ksylitolu (jak kto woli). Do takiego napoju lubię dodać również nieco sproszkowanej kurkumy, która podobnie jak imbir ma właściwości silnie przeciwzapalne. Ponadto sprawia, że napój ma piękny słoneczny kolor.
Drugi rodzaj napoju który przyrządzamy w naszym domu to tzw. imbirowy shot. Wystarczy małą ilość nierozcieńczonego naparu podgrzać, dodać nieco sproszkowanej kurkumy, szczyptę pieprzu cayenne, sok z pomarańczy lub/i z cytryny i ewentualnie coś słodkiego do smaku. Idealne rozwiązanie na powstrzymanie przeziębienia. Opcja raczej tylko dla dorosłych.
Dokładne przepisy na napar i napoje znajdziecie poniżej. Pijcie na zdrowie. 🙂
Przepis na napar przygotowałam na podstawie przepisu Klaudyny.
DrukujNapar z imbiru i trzy napoje
- Porcja: 1 litr naparu 1x
Składniki
Napar z imbiru:
Około 120 g świeżego korzenia imbiru
1 litr wrzątku
Napój z cytryną:
50–60 ml naparu imbirowego
200 ml gorącej wody
sok z 1/2 cytryny
dobrej jakości miód lub syrop klonowy/ksylitol
Napój z cytryną i kurkumą:
50–60 ml naparu imbirowego
200 ml gorącej wody
sok z 1/2 cytryny
1/4 –1/2 łyżeczki kurkumy w proszku
szczypta pieprzu cayenne
dobrej jakości miód lub syrop klonowy/ksylitol
Shot imbirowy z cytryną i kurkumą:
50–60 ml naparu z imbiru
sok z 1/2 cytryny
1/4 –1/2 łyżeczki kurkumy w proszku
szczypta pieprzu cayenne
dobrej jakości miód lub syrop klonowy/ksylitol
Przygotowanie
Napar imbirowy
- Korzeń imbiru obrać ze skórki za pomocą obieraczki do warzyw i zetrzeć do miseczki na tarce o drobnych oczkach.
- Przełożyć do czystego wyparzonego słoika wraz sokiem, który się wytrącił, i zalać 1 litrem wrzątku.
- Słoik zakręcić przykrywką.
- Odstawić najlepiej na 8-12 godzin w temperaturze pokojowej.
- Po tym czasie napar odcedzić, imbir dobrze odcisnąć.
- Gotowy napar trzymać w słoiku w lodówce.
Napoje imbirowe
- Aby przygotować z niego napój należy wlać do szklanki około 50- 60 ml naparu i resztę uzupełnić gorącą wodą (około 200 ml).
- Gdy nieco ostygnie, można dodać sok z cytryny i resztę składników. Wymieszać.
- W przypadku shota, naparu nie należy rozcieńczać, można go podgrzać, potem połączyć z resztą składników, wymieszać i od razu wypić.
Notatki
- Taki napój można wzbogacić sokiem z pomarańczy lub plasterkami pomarańczy, dorzucić do niego anyż, kardamon, goździki czy cynamon.
- Jeśli używacie miodu, kupujcie tylko prawdziwy miód dobrej jakości, z dobrego źródła, gdzie o pszczoły się dba np. Eko Barć albo Kulmy. Szerokim łukiem omijajcie miody tanie, dobry miód nie jest tani.
- Jeśli chcecie skorzystać z właściwości prozdrowotnych miodu to temperatura napoju nie może przekraczać 40 stopni.
Słowa kluczowe: imbir
Uwielbiam imbir, ja daje plasterek do różnych herbat, od jesieni do późnej wiosny
Hej! Proszę mi powiedzieć czy jak już mam wywar to mogę z niego porobić od razu shoty i trzymać w lodówce? Czy lepiej robić na bieżąco? Pozdrawiam 🙂
Świetnie smakuje! Czekamm teraz na efekty zdrowotne :))
Dzięki